Pomoc materialno-socjalna - Szkoła Podstawowa nr 16 w Lublinie

Pomoc materialna o charakterze socjalnym

Pomoc materialna w szkole jest oferowana w formie stypendium szkolnego lub zasiłku szkolnego. Informacji w tym zakresie udziela p. Edyta Drąg - pedagog szkolny.

Stypendia szkolne

Stypendium szkolne może otrzymać uczeń, w rodzinie którego dochód na osobę nie przekracza kwoty 600 zł netto

przy jednoczesnym wystąpieniu co najmniej 1 z poniżej wymienionych okoliczności:

• bezrobocia,
  • niepełnosprawności,
  • ciężkiej lub długotrwałej choroby,
  • wielodzietności,
  • braku umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych,
  • alkoholizmu lub narkomanii,
  • rodziny niepełnej,
  • zdarzenia losowego (rozumianego jako nagłe, niespodziewane, pojedyncze i niezależne od człowieka zdarzenie wywołane przyczynami zewnętrznymi, których nie można było przewidzieć).

Wnioski o przyznanie pomocy materialnej o charakterze socjalnym tj. stypendia szkolne powinny być składane przez wnioskodawców w nieprzekraczalnym terminie do dnia 15 września 2023 r. do godz. 14.00 do p. Edyty Drąg - pedagoga szkolnego.

Stypendium szkolne może być udzielone uczniowi szkoły, o której mowa w art. 90bust. 3 i 4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, zamieszkałemu na terenie Miasta Lublin, w formie:

1. całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą, w szczególności w zajęciach rozwijających uzdolnienia artystyczne i sportowe uczniów; zajęciach nauki języków obcych oraz innych przedsięwzięciach realizowanych przez szkołę, jak: wyjścia/wyjazdy do teatru, na wycieczki szkolne i inne;
  2. pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym przede wszystkim na zakup: podręczników, lektur szkolnych, encyklopedii, słowników i innych książek pomocniczych do realizacji procesu dydaktycznego, przyborów, pomocy i wyprawki szkolnej, abonamentu internetowego za okres wrzesień - czerwiec, plecaków, stroju na zajęcia wychowania fizycznego oraz innego wyposażenia uczniów wymaganego obligatoryjnie przez szkołę.

Stypendium będzie przekazywane:

1. bezpośrednio na rachunek bankowy podmiotu realizującego zajęcia;
  2. jako częściowa lub całkowita refundacja kosztów poniesionych i udokumentowanych przez wnioskodawcę na podstawie przedłożonych oryginałów rachunków i faktur wystawionych w okresie, na który przyznano stypendium;
  3. przez zakup i przekazanie uczniom pomocy szkolnych, o których mowa w ust. 1 pkt 2.

Wnioskodawcą może być:

• rodzic/prawny opiekun – w wypadku ucznia niepełnoletniego;
  • uczeń – jeśli w chwili składania wniosku miał ukończone18 lat;
  • w szczególnych przypadkach dyrektor szkoły lub ośrodka.

Wnioski należy składać za pośrednictwem aplikacji STYPENDIA umożliwiającej elektroniczną obsługę stypendiów i zasiłków szkolnych.

W elektronicznym systemie do obsługi stypendiów szkolnych i zasiłków szkolnych przewidziano 3 możliwości złożenia wniosku:

• wypełnienie wniosku w systemie, wydrukowanie go, podpisanie przez wnioskodawcę i złożenie w postaci papierowej w szkole do której uczęszcza uczeń;
  • wypełnienie wniosku w systemie, podpisania go podpisem elektronicznym i złożenie za pośrednictwem platformy ePUAP;
  • wypełnienie odręcznie wydrukowanego formularza wniosku i złożenie w szkole.

Zasiłek szkolny

Zasiłek szkolny może być przyznany uczniowi szkoły zamieszkałemu na terenie Miasta Lublin, znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego (śmierci rodziców lub prawnych opiekunów lub innych członków rodziny wspólnie mieszkających i wspólnie gospodarujących, klęski żywiołowej, długotrwałej choroby ucznia lub członków rodziny wspólnie mieszkających i gospodarujących, innych szczególnych zdarzeń losowych pogarszających sytuację materialną ucznia).

Warunkiem ubiegania się o przyznanie zasiłku szkolnego jest złożenie:

1. wniosku o przyznanie zasiłku wraz ze stosownymi zaświadczeniami lub oświadczeniami o wysokości dochodów, a w przypadku ubiegania się o zasiłek szkolny dla ucznia, którego rodzina korzysta ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, zaświadczenia lub oświadczenia o korzystaniu ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej;
  2. zaświadczenia lub oświadczenia potwierdzającego wystąpienie zdarzenia losowego.