Pomoc psychologiczno-pedagogiczna - Szkoła Podstawowa nr 16 w Lublinie

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna

Działania pedagoga szkolnego, psychologa, pedagoga specjalnego oraz doradcy zawodowego w szkole są ukierunkowane na udzielanie wsparcia młodzieży, rodzicom i opiekunom, jak również wychowawcom i nauczycielom, którzy pracują w naszej szkole.

Pedagog szkolny/psycholog szkolny

Wspiera uczniów:

• w radzeniu sobie w relacjach z rówieśnikami;
  • w radzeniu sobie z problemami społeczno- emocjonalnymi,
  • w rozumieniu procesów dorastania;
  • w rozpoznawaniu mocnych stron, talentów;
  • w rozwiązywaniu problemów i konfliktów z uczniami, nauczycielami,
  • rozumieniu siebie,
  • w dokonywaniu zdrowych wyborów dotyczących życia codziennego;
  • w radzeniu sobie z zagrożeniami współczesności.

Pomagamy rodzicom w wychowaniu zdrowych i szczęśliwych dzieci poprzez rozpoznawanie problemów i potencjału dziecka, wsparcie w rozwijaniu kompetencji wychowawczych, rozwiązywaniu problemów w komunikacji interpersonalnej w rodzinie, rozumieniu swojego dziecka, w trudnościach okresu dorastania oraz w problemach z różnymi uzależnieniami, przemocą. Prowadzimy indywidualnie spotkania z rodzicami a także kierujemy rodziców do różnych form pomocy psychologicznej, medycznej, prawnej - jeśli jest taka potrzeba. Podejmujemy interwencje wychowawcze i profilaktyczne w sytuacji, gdy uczeń łamie normy i zasady społecznego zachowania; agresji i przemocy rówieśniczej.

Pedagog specjalny:

Planuje, prowadzi i modyfikuje działania edukacyjne, terapeutyczne czy też opiekuńcze dla osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Zajmuje się rozpoznawaniem indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów w celu określenia mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień uczniów, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie ucznia i jego uczestnictwo w życiu szkoły. Zadaniem pedagoga specjalnego jest przede wszystkim diagnozowanie problemów i podejmowanie działań, które dany problem mogą niwelować. W tym często we współpracy z:

• psychologiem szkolnym,
  • pedagogiem szkolnym,
  • poradnią psychologiczno-pedagogiczną,
  • nauczycielami,
  • rodziną ucznia

Praca pedagoga specjalnego może dotyczyć wielu sytuacji, a jego działania łączą edukację z elementami terapii.

Szkolny doradca zawodowy:

Wybór dalszego kierunku kształcenia, zaplanowanie dalszej edukacji zawodowej jest dla większości młodych ludzi trudnym zadaniem. Wielu nie ma pewności, w jakim kierunku zawodowym chciałoby dalej się kształcić. Często dokonują przypadkowych wyborów, skutkujących w przyszłości brakiem satysfakcji zawodowej. Szkolny doradca zawodowy pomaga uczniom w poznaniu oferty edukacyjnej szkół ponadgimnazjalnych oraz określeniu: predyspozycji zawodowych, zainteresowań. Uczeń wspólnie ze szkolnym doradcą zawodowym może zaplanować swoją ponadgimnazjalną edukację zawodową.

Słuchamy, wyjaśniamy, odpowiadamy na pytania. Staramy się by nasza szkoła była bezpieczna i przyjazna.

Lokalizacja:

Pedagog p. Edyta Drąg – pokój 216