Wymiana szkolna pomiędzy Ratsgymnasium w Münster a Szkołą Podstawową Nr 16 im. F. Chopina w Lublinie - Szczegóły aktualności - Szkoła Podstawowa nr 16 w Lublinie

Tag img 19.04.2024, 09:18

Wymiana polsko-niemiecka21

W dniach od 10 do 17 kwietnia 2024 r. odbył się w Lublinie po raz jedenasty program wymiany szkolnej pomiędzy Ratsgymnasium Münster a Szkołą Podstawową Nr 16 im. F. Chopina w Lublinie. W tym roku wzięło w nim udział 18 uczestników z Polski i 17 z Niemiec. Uczniowie Ratsgymnasium z Münster w czasie trwania programu mieszkali u rodzin swoich polskich partnerów i mieli możliwość poznania kultury, zwyczajów i obyczajów w nich panujących. Program wymiany w tym roku obejmował dwudniową wycieczkę do Krakowa i Wieliczki, gdzie uczniowie mieli możliwość zwiedzenia kopalni soli w Wieliczce oraz Krakowa z przewodnikiem, zwiedzanie ratusza w Lublinie oraz spotkanie z wiceprezydentem Lublina – Mariuszem Banachem, zwiedzanie szkoły, wizytę w Muzeum na Majdanku oraz Muzeum Cebularza, dokładne zwiedzanie Lublina oraz wspólną grę w kręgle. Uczniowie mieli więc nie tylko wyśmienitą okazję do tego aby zastosować w praktyce swoją znajomość języków obcych i dodatkowo ją rozszerzyć, ale także aby poznać zwyczaje i codzienne życie rodziny polskiej i zwiedzić ciekawe zakątki Polski. Weekend uczniowie niemieccy spędzili w rodzinach polskich. Pobyt w Lublinie został zakończony imprezą pożegnalną w szkole, podczas której uczniowie niemieccy i polscy oraz ich rodzice mieli możliwość podzielić się swoimi wrażeniami z pobytu w Lublinie. Rodzice naszych uczniów wykazali się ogromnym zaangażowaniem, troską oraz gościnnością, co było widoczne podczas programu weekendowego jaki zapewnili gościom z Niemiec oraz skalą, na jaką została przygotowana impreza pożegnalna naszych gości z Niemiec.
We wrześniu grupa polska jedzie z rewizytą do Münster